پارس دکور

نصب کاغذ دیواری

|

اجرای کاغذ دیواری

نویسنده : سید امیر میری لواسانی

همانطوریکه دیوار قبل از رنگ نیاز به آماده‌سازی دارد، برای چسباندن کاغذ دیواری نیز باید ابتدا دیوار را آماده کرد. آماده‌کردن دیوار که به زیر سازی معروف است شامل ازبین بردن سوراخ‌ها و خرابی‌های گچ دیوار می‌باشد به گونه‌ای که دیوار کاملا صاف و یکدست شود. علاوه بر این، هر جنس دیوار برای چسباندن کاغذ دیواری مناسب نمی باشد. به عنوان مثال دیوارهایی که گچی هستند نسبت به دیواری‌های سیمانی یا چوبی پذیرش بهتری برای کاغذ دیواری دارند. کاغذ دیواری کاربرد خاص خود را دارا است. به عنوان مثال اگر در داخل حمام استفاده گردد، اگر کاغذ دیواری ضد رطوبت باشد، پس از مدتی کوتاه به دلیل رطوبت محیط، چسب زیر کاغذ دیواری از بین می رود و خیلی زود خراب می‌گردد. بهتر این است که از کاغذ دیواری در محیط خشک استفاده کرد. از دیگر نکاتی که قبل از نصب کاغذ دیواری باید به آن دقت نمود، ابعاد دیوار است. اگر طول و ارتفاع دیوار زیاد نباشد، بسیاری از نقش و نگارهای کاغذ دیواری بریده می‌شود و طرح آن به خوبی نشان داده نمی شود. طرح کاغذ دیواری‌ها بجز کاغذ دیواری‌های پوستری، تکرار می گردد. بنابراین بهتر است دیواری انتخاب شود که فضای کافی برای تکرار چند بار طرح کاغذ دیواری را داشته باشد. هر چه طرح کاغذ دیواری درشت تر باشد، دیواری که روی آن نصب می‌شود نیز باید بزرگ‌تر باشد.

علاوه بر دیوار و سقف که کاربری‌های معمول کاغذ دیواری است، می‌توان کاغذ دیواری را در داخل کمد، کتابخانه و روی قاب پنجره نصب کرد

مراحل نصب کاغذ دیواری

1. برای اینکه کاغذ دیواری به خوبی به دیوار نصب گردد،ابتدا دیوار ها را بشویید تا چربی و دوده هاب آن تمیز گردد یا به دقت سمباده بزنید .پوشش قبلی را در صورتی که از جنس وینیل است یا اگر پوشش جدید از وینیل است ،از دیوار بکنید .اگر پوشش جدید از جنس کاغذ است ، می توانید کاغذ دیواری غیر وینیل قبلی را نکنید ،مشروط براینکه کاغذ قبلی همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه های دو کاغذ همچنان چسبندگی خودرا حفظ کند و لبه های دو کاغذ روی هم قرار نگیرند .پیش از نصب ،سطحی را که باید پوشانده شود با چسب مخصوص زیر سازی کنید.(آماده سازی دیوارها برای نصب کاغذ دیواری )

2. برای آماده نمودن دیوار ،اگر رنگ دیوار روغنی یا نیمه مات است ، سطح دیوار رابا کاغذ سمباده ،زبر و خش دار کنید ،با اضافه کردن ملح به چسب محلول در آب که در واقع هم برای بالا بردن غلظت آن وهم در حکم بتونه است ، می توانید سطح مورد نظر رازیر سازی کنید .پیش از نصب کاغذ دیواری روی دیواری که تازه رنگ خورده یا گچ کاری شده است ،هفت روز صبر کنید ،باید یک دور دیوار را بتونه بزنید و زیر سازی کنید.دیوار چوبی رنگ شده را باید قبلا با رنگ آستری روغنی پوشانده و ۲۴ ساعت صبرکرده تا خشک گردد .نا صافی یا سوراخ های روی دیوار ها را درست همانگونه که در رنگ کاری مرسوم است ،بتونه کنید ،رویه ی تزئینات چوبی و گچبری ها را رنگ بزنید و بگذارید تا خشک شود.

3. هنگام خرید کاغذ دیواری حتما به شماره ی رنگ آن توجه کنید، وگرنه کاغذ دیواری هایی با رنگ های متفاوت خواهید داشت. سعی کنید که اطلاعات و نشانه های روی رول ها را نیز با دقت مطالعه نمایید، تا از هر لحاظ به نحوی ساخت کاغذ دیواری و موارد استفاده ی آنها پی ببرید. ( نكاتي كه بايد قبل از خريد كاغذ ديواري رعايت كرد.)

4. دقت کنید که اغلب دیوارها کاملا شاقول نیستند. به همین منظور از شاقول استفاده کنید. ریسمان شاقول را از کنج دیوار به پایین نگه داشته و در پهنای کاغذ دیواری منهای دو سانتی متر قرار دهید. این دو سانتی متر برای روی هم قرار گفتن کاغذها و تراز شدن اولیه ی کار است. پس از آن با مداد از بالا، وسط و پایین چندین علامت روی دیوار بگذارید. از تراز نیز می توانید استفاده کنید. بعد از اینکه نشانگر تراز کاملا در جای اصلی خود قرار گرفت، می توانید چندین علامت با مداد روی دیوار بکشید و سپس نقاط به دست آمده را با یکدیگر متصل کنید. بعد از محاسبه ی خطوط تا سقف می توانید پی به زاویه ای تراز ببرید و آن را محاسبه کنید. در صورتی که عدد به دست آمده مثلا یک سانتی متر باشد، باید بعد از کاستن یک سانتی متر از طول ، دوباره عمل تراز را تکرار نمایید تا اطمینان کامل حاصل شود. سپس چسب مخصوص کاغذ دیواری را اماده کنید.

5. اندازه کاغذ دیواری ها را بر اساس طول دیواره ها به علاوه ی ده سانتیمتر اضافی برش زنید. برش کاغذ دیواری ها حتما باید روی میز مخصوص و در صورت نبود میز از سطح صاف کابینت آشپزخانه و یا کانتراستفاده شود.اگر از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده می نمایید، طول طرح مورد نظر را به طول دیوار و ده سانتی متر اضافه نمایید. پس از محاسبه ی طول برش اولیه، روی میز کار را با مداد علامت گذاری نمایید و بقیه برش ها را نیز بر همین مقیاس انجام دهید. اکنون رول کاغذ دیواری ها را روی میز باز نمایید. از یک لبه ی میز برای تراز نگه داشتن کاغذ دیواری ها استفاده کرده و بعد از قرار گرفتن کاغذ روی نقطه ی میزان، برش را توسط کاتر و یا قیچی انجام دهید. بعد از برش کاغذ دیواری ها، اکنون آنها را به ترتیب برگردانیده و پشت آنها را به وسیله قلم موی سقفی چسب مخصوص بزنید.

6. جهت مالیدن چسب، قلم مو را از وسط کاغذ دیواری به سمت کناره ها بکشید، طوریکه لبه های کناری آغشته نشود. در یر اینصورت چسب به زیر کاغذ ها نفوذ کرده و عمل نصب ر ا با مشکل مواجه خواهد نمود. اکنون باید کاغذ دیواری های چسب خورده را از سمت پشت که به چسب آغشته شده اند روی یکدیگر قرار دهید تا برای انتقال آماده باشند. برای این کار ابتدا از لبه ی بالا تا دو سوم طول کاغذ ان را روی هم چسبانیده و از سمت پایین، یک سوم بقیه را بچسبانید. دقت نمایید که کاغذ ها چروک نشوند. لبه کاغذ دیواری ها باید دقیقا روی یکدیگر قرار بگیرند، تا چسب روی انها از بین نرود. اکنون کاغذ ها را رها کنید تا به اصطلاح نرم شوند. این عمل موجب می شود تا کاغذ ها منبسط شوند و هنگام نصب چروکیده و یا حباب دار نشوند. توجه داشته باشید که زمان رها کردن کاغذها نباید طولانی باشد، زیرا خطر پاره شدن آنها وجود دارد.

7. نصب اولین کاغذ دیواری برش خورده روی دیوار بسیار اهمیت دارد، زیرا بقیه ی تکه ها باید دقیقا کنار یکدیگر چسبانده شوند. کار نصب را همیشه از سمت پنجره ها به طرف داخل انجام دهید، در غیر اینصورت احتمال دارد که ایجاد سایه موجب شود تا لبه های کاغذ روی هم قرار بگیرند. یک برس و یک قیچی در جیب خود داشته باشید و با اولین قطعه ی کاغذ دیواری از نردبان بالا روید. کاغذ دیواری را آهسته باز کنید و از قسمت بالا به حالت تراز نگه دارید. اجازه دهید تا کاغذ دیواری به حالت آویزان و رو به پایین قرار گیرد، پس از آن به راحتی با برس از بالا به قسمت پایین روی آن بکشید . جهت حرکت دست خود را تغییر دهید و از وسط کاغذ دیواری به طرف دیوار این عمل را تکرار کنید. روی لبه های کاغذ دیواری باید به وسیله یک غلتک کوچک مخصوص محکم کشیده شوند تا اینکه به علت کم بودن چسب ها در این ناحیه، کاغذ ها از دیوار جدا نشود.محل اتصال کاغذ دیواری با سقف را باید کمی اضافه اندازه گیری کنید. سپس با قیچی خطی روی کاغذ در کنج دیوار کشیده و از روی خط قیچی کاغذ را ببرید.

8. درصورتیکه دیدید که بعضی از نقاط فاقد چسب می باشند، باید با ظرافت بیشتر چسب را فقط زیر کاغذ دیواری قرار دهید. در غیر این صورت پس از خشک شدن روی کاغذ دیواری ها به زردی خواهند گرایید. در زمان رسیدن به زاویه ی کنج دیوارها نباید به سرعت کاغذها را کنار یکدیگر بچسبانید، زیرا در این امکان ایجاد چروک بسیار زیاد خواهد بود.لبه ی آخرین قطعه را دو سانتیمتر بیشتر اندازه گیری نمایید و برش دهید . بعد از انکه لبه قطعه ی مجاور را به دقت تراز نمودید، حال می توانید لبه های اضافی را برش دهید و کنار یکدیگر به دقت بچسبانید. کاغذ دیواری های بالای پنجره ها و درب ها را نیز با همین روش بچسبانید. قسمتهای برآمده دیوار و یا طاقچه ها را باید یک سانتیمتر اضافه محاسبه کنید و برش دهید.

9. جاهای مسئله ساز مانند جای کلیدها پریز های برق را باید ابتدا با کاغذ دیواری پوشش دهید و بعد در محل مورد نظر برش ضربدری ایجاد کنید. اکنون باید محل پیرامون آنها را علامت گذاری نموده و برش اصلی را انجام دهید. کاغذ دیواری های دیگر نقاط مسئله ساز مانند لوله های گاز و یا آب را باید تا انتهای آنها نصب کرده و در نهایت اطراف آنها را برش دهید

10. درصورتیکه مشاهده نمودید زیر قسمتی از کاغذ دیواری حباب هوا موجود است،ابتدا باید در آن قسمت باکمک یک تیغ، دوبرش به شکل ضربدر ایجاد نمایید و بسمت به آرامی کاغذ دیواری را از قسمت برش خورده برگردانید.پس با کمک از یک قلم موی کوچک،مقداری چسب بر دیوار زیرین کاغذ دیواری بمالید و به آرامی و با دقت کاغذ دیواری برگردانده شده را سر جای خود روی دیواربخوابانید تا بچسبد.

11. درصورتیکه پس از نصب کردن کاغذ دیواری دیدید که قسمتی از کاغذ دیواری آسیب دیده است، به این طریق عمل نمایید ابتدا با دقت قسمت آسیب دیده را از کاغذ دیواری جدا نمایید. سپس از کاغذ دیواری اضافه ای که مانده، قسمتی را ببرید که طرح و الگوی روی آن با قسمتی که جدا کرده اید شبیه است،سپس پشت آن را آغشته به چسب نمایید و با دقت ، دقیقا همان قسمت که جدا کرده اید نصب کنید.

12. امیدوار هستیم مقالات ارائه شده بتواند راهنمای مشکلات شما درنصب کاغذ دیواری باشد.در پایان باز هم یادآور میشویم در صورتی که تمایل دارید خودتان کاغذ دیواری منزل یا محل کارتان را نصب کنید حتما حوصله و ظرافت کافی را به خرج دهید تا در پایان احساس رضایت بیشتری از کارتان را داشته باشید .

نحوه نصب کاغذ دیواری

یادگیری نحوه نصب کاغذ دیواری از آنجا به عنوان یک امر مهم مطرح است که ممکن است هر فردی بنابه ضرورت مجبور به تعمیرات پس از اجرا گردد.

کاغذ دیواری درصورتیکه ظاهراً مورد توجه واقع نیست ، در دهه های اخیر اهمیت زیادی یافته است،روند گرایشات نشان میدهند که دیوارپوشها قابل بازگشت و تعویض هستند و قطعاً گزینه های بسیار جالب کاغذ دیواری در فروشگاه ها برای انتخاب وجود دارند! اگر شما به نصیحت نجارها که می گویند"2بار اندازه گیری و یک بار بریدن " عمل کنید، نصب صحیح کاغذ دیواری برای شما عمل چندان سختی نیست!

• درصورتیکه دیوارها در حال حاضر در وضعیت خوبی می باشند،شما نیازی ندارید به بررسی جزئی بپردازید و لبه هارا با بتونه پر کنید و هرنوع ترک یا سوراخی را بپوشانید! اگر شما هر بتونه کاری یا شستشو و خشکشویی ای انجام دهید، آن مناطق را نقطۀ شروع بگذارید. اگر شما کاغذ دیواری قدیمی تر را کنده اید، اطمینان حاصل نمایید که هر پس مانده چسبیده ای را تمیز نموده اید. دیوارهای رنگ شده به تمیزکاری و پر نمودن جاهای خراشیده شده نیاز دارند. اگر رنگ خیلــــی براق می باشد، با کاغذ سنباده روی آن کار کنید، لکه ها،چربی ها و چرک ها باید بوسیلۀ لکه بر ،معمولاً ازنوع لاک الکل کاملاً برطرف شوند .دیوار تازه و خشک شده باید بوسیلۀ خشک کن PVA بتونه گردد. تمام برآمدگی ها، ترک ها، ضربه ها و .... باید از روی دیوار برطرف گردد.

• محاسبۀ دقیق از طول چهارطرف تمام دیوارها انجام دهید،برای درب ها و پنجره ها جایی کم نگذارید برای اینکه شما همیشه کاغذ بیشتری برای آن مناطق نیاز دارید و این برای ذخیرۀ هر کاغذ اضافه آمده برای تعمیرات و پروژه های اضافی دیگر به کار می رود. بیشتر رول های ساده کاغذ دیواری حدود 25 فوت مربع می باشد. به خاطر داشته باشید که الگوهای بزرگ اضافی یا کاغذهای ظریف ممکن است باطله های زیادی تولید نمایند پس در انجام محاسباتتان دقت نمایید. اما آسان ترین راه کدام است؟! یک نمودار دقیق از اطاق خود که شامل پنجره ها،درب ها ،بخاریها و ... تهیه کنید و آن را به فروشندۀ کاغذ دیواری خود بدهید. آنها قادر هستند مهمترین توصیه را برای خرید مقدار کاغذ را به شما بدهند چراکه انواع زیادی از دیوارپوشها موجود هستند. از فروشنده سؤال کنید که مناسبترین چسب برای کاغذ چیست، مگر اینکه شما بخواهید از کاغذ چسبدار استفاده کنید.

• حداقل از گوشه هایی که کمتر در معرض دید که معمولاً پشت درها می باشند شروع نمایید . عرض کاغذ دیواری خود را اندازه گیری کنید و از آن2/1 واحد کم کنید،برای اینکه شما می خواهید 2/1 واحد از اولین نوار را دور گوشه ها و کنج ها پوشش دهید. از زمین تا سقف یک خط مستقیم رسم نمایید. این خط برای نصب مستقیم نوارها اهمیت بسیار دارد. از سطح بالا و پائین خط را بررسی نمایید تا مطمئن گردید که خط مستقیم می باشد(آن جملۀ معروف را به یاد داشته باشید" دوبار اندازه بگیرید یک بار برش دهید").اولین نوار از کاغذ دیواری را 3-4" بلند تر از ارتفاع دیوار ببرید. آنرا کنار بگذارید و نوار دوم را برش دهید. این را الگو کنید زیرا برای برش دادن نوار بعدی ساده تر است و آماده نصب می باشد.

• از جهت ها برای چسباندن کاغذ دیواری تبعیت کنید. با دقت بیشتر اولین تکه را روی دیوار تنظیم نمایید و آن را به سمت سقف هل بدهید.دوباره گوشه ها را با سطح بررسی کنید تا مطمئن گردید که کاملاً مستقیم و صاف است. اطمینان حاصل نمایید که کنج محکم شده باشد. تمام نواحـــی را که شامل گوشه های سقف و ستون هاست را صاف کرده و مسطح نمایید. حالا قبل از چسباندن قطعه دوم، قطعه سومی را ببرید. از این نقطه شما می توانید کاغذ اضافی را از امتداد ستون برش دهید. بهتر است تیغه های کاتر خود را مرتب عوض کنید و از تیغه لبه تیز استفاده کنید تا برای خطوط مستقیم به شما کمک کند. گوشه ها را تا جایی که روی هم قرار نگیرند به هم نزدیکشان کنید.

• برای چسباندن کاغذ دیواری اطراف درب ها و پنجره ها، قبل از برش رول را باز نکنید. کاغذ را در محل قرارداده و با استفاده از برش های کوچک مورب بوسیلۀ کاتر تیز خود آن را صاف کنید سپس کاغذ اضافی را برش دهید. زمانی که قسمت عمدۀ آن برداشته شد، امتداد لبه ها را تمیز نمایید. همیشه با دقت کارکنید و از یک کاتر خیلی برنده و تیز استفاده کنید زیرا کاغذ مرطوب می تواند براحتی مرتجع شده و پاره شود. به آهستگی و از روی اسلوب صحیح پیش بروید، از تنظیم بودن الگوها مطمئن شوید. کار انجام شد. اگر از کاغذ دیواری به طور صحیح مراقبت کنید، مدت زمان طولانی تری حفظ می شوند.

  • نصب کاغذ دیواری
  • نصب کاغذ دیواری
  • نصب کاغذ دیواری
logo