پارس دکور

کفپوش

|

استاندارد کفپوش

نویسنده : سید امیر میری لواسانی

استاندارهای اروپایی و انگلیسی جهت کفپوش ها

تعدادی از استاندارهای انگلیسی و اروپایی به تولید و اجرای کفپوش ،لمینیت پارکت ها،نصب تمیز کردن و نگهداری می پردازند و بقیه به اندازگیری و خصوصاتی مثل مقاومت لغزشی (اصطحکاک)در انواع کفپوش های صنعتی –کفپوش مسکونی –کفپوش اداری-کفپوش ورزشی اشاره دارند.

طبیعتا استاندارها در کفپوش ها اجباری نیستند.اما نشان دهنده کیفیت محصول هستند و معمولا قوانین تولید را اجرا می کنند

استاندارهای مرتبط با کفپوش ها:

1999:BS7953:

کفپوش ورودی –انتخاب نصب و نگهداری کفپوش-این استاندارد انواع کف های ورودی داخلی و خروجی را توضیح داده و توصیه هایی برای روش های انتخاب ،برنامه ریزی،نصب و نگهداری انواع کفپوش (اپوکسی-رولی-P.V.C یا هر نوع پوشش کف )ارائه می کند.

2001:BS8300:

طراحی ساختمان (داخلی و خارجی) و روش های رفع نیازهای معلولان ،این قانون راهنمایی هایی خوبی درباره طراحی و اجرای ساختمان های مسکونی-اداری-تجاری-اقامتی –پذیرایی ارائه می کند.این سند جامع است و محل هایی مثل پارکینگ خودرو،گاراژها-کافی شاپ ها_هتل ها و مسیرهای دسترسی به اطراف ساختمان –ورودی و درون ساختمان های جدید و معلول رو را پوشش می دهد.

وکف های داخلی و خصوصیات لازم آنها در ساختمان ها،راهرو ها،پله ها،رمپ ها ، آسانسورها و سطوح صاف بیان می شوند.

استانداردهای دیگر زیادی در باره ی انواع کف ها و کف سازی ها ،اندازه گیری خصوصیات ، تمیز کردن و نگهداری آنها وجود دارد.

مسائل طراحی کف ها:

کف پخش مکمل هر ساختمان است و با توجه به جذابیت ظاهری و یک خصوصیات کاربردی انتخاب می شودطیف گسترده ای از انواع پوشش ها با ویژگی های مختلف موجود است .بسیاری از این خصوصیات مخصوصا اصطحکاک ،سختی و مسطح بودن _تاثیری مهمی روی ایمنی دارند.

این موارد برای معلولان –سالمندان و کسانی که از وسایل دست و پا گیر و یا چرخ دار استفاده می کنند،اهمیت ویژه ای دارد.

مسایل دیگر مثل رنگ کفپوش ها و کنتراست ظاهری برای کمک به تشخیص فضا و محل ،صاف بودن برای سهولت رفت آمد افراد و وسایل چرخ دار،اجتناب از بازتاب و درخشش خیره کننده و بازتاب صوت هستند.

ضوابط و طراحی فراوان مرتبط با انتخاب کف ها در ساختمان ها وجود دارد که شامل امور کاربردی –عملی –ایمنی زیبایی مالی و زیست محیطی میشود.

همه این ها مهم هستند و باید در طراحی نهایی هر محیط داخلی لحاظ شوند.

البته بنده معتقد هستم استانداردها و قوانین حداقل ها را مشخص می نماید.که طراح باید در نظر داشته باشد اما با توجه داشت رفع نیازهای حداقل نمی تواند یک کف را برای همه افراد قابل استفاده و مقبول سازد.

طراح می بایست ورای مقررات و استانداردها و براساس تجربه و شواهد تجربی عمل نمایید.

در زیر برخی از استاندارهایی که مرتبط به پارکت و لمینیت های پارس دکور می باشد بررسی می شود

استانداردAC(یک معیار سنجش کیفیت پارکت و لمینت می باشد)وبا دستگاهی به نام تستACاندازه گیری می شود.

که البته هر لمینیت برای اثبات لایه مقاومتی خودداری یک بروشور می باشد که غیر از چین که اکثرا قابل قابل اعتماد است.ضمنا مصرف کننده محترم می بایست از فروشگاه هاو عاملیت ها یا نمایندگان شرکت پارس دکور در سطح کشور خرید نمایند و صحت آنها را از دفتر مرکزی استعلام نمایند.

چون برخی از عاملین و نمایندگان قدیمی به علل مختلف دیگر عامل یا نمایند این شرکت نیستند و عاملیت و نمایندگی شرکت پارس دکور در آن شهر یا استان به فرد دیگری واگذار شده است.

استاندار AC1 :

لمینت ها با این استانداردها برای مصارف خانگی با تردد پایین طراحی شده اند و مناسب اتاق خواب هستند.اثر وزن مبلمان در این لمینیت ها دیده خواهد شد. عمر این این پارکت لمینیت ها نزدیک به پنج سال است.

استاندارد AC2:

این لمینیت ها نیز برای مصارف خانگی تولید می شوند لکن برای مکان های با تردد بالا مانند پذیرایی مناسب می باشند. و اثر وزن مبلمان در این لمینیت ها دیده خواهد شد.عمر این پارکت لمینیت ها نزدیک به پنج سال است.

استانداردAC3:

این لمینیت ها مناسب مکان ها با تردد بالا هستند و میتوان از آنها در ورودی ها ،راهرو ها و اماکن تجاری کم تردد استفاده نمود.اثر وزن مبلمان در این لمینیت ها نباید بماند. عمر این پارکت لمینیت ها با نگهداری مناسب بیش از ده سال است.

استاندارد AC4:

این لمینیت ها مناسب مغازه ها و اماکن تجاری کم تردد هستند و از دوام بالای برخوردار می باشند و اثرات وزن مبلمان در آنها دیده نخواهد شد.این لمینیت ها برای ادارات کوچک و فروشگاه ههای کوچک مناسب هستند.عمر این پارکت لمینیت ها نزدیک به 20سال است.

استاندارد AC5 :

این لمینیت ها دارای بالاترین درجه دوام می باشند و برای اماکن تجاری پر تردد مانند فروشگاه های زنجیره ای مناسب هستند و اثرات وزن مبلمان در آنها دیده نخواهد شد.

استفاده از استاندارد AC1 و AC2 پیشنهاد نمی شود. پیشنهاد شرکت پارس دکور استفاده از پارکت لمینیت های با استانداردهایAC3 و AC4 است که دوام بالایی دارند و حاکی از کیفیت و توان تولید کننده آنها نیز است . اگر پارکت لیمینیت فاقد این استاندارها بود هرگز آنها را خریداری نکنید.

تمامی پارکت لمینیت های شرکت پارس دکور AC3 ویا AC4 می باشد و داری 10سال گارانتی و خدمات پس از فروش است.

کف پوش و لمینیت

از دیرباز محصولات و مصنوعات چوبی در سراسر جهان علاقه مندان بسیار به ویژه در صنعت مبلمان و دکوارسیون داخلی داشته است، یکی از محصولات چوبی که به دلیل زیبایی ،دوام ،مقاومت های مکانیکی و ویژگی هایی همچون مقاومت بسیار در برابر هدایت گرمایی،هدایت صوتی و هدایت الکتریکی در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته ،کفپوش لمینیت است.توسعه و رشد سریع تولید و مصرف کفپوش های لمینیت در جهان به گونه ای بوده که در بین سایر محصولات چوبی بیشترین رشد را داشته و به عنوان یک پدیده جدید در این صنعت و موتور محرک صنایع"ام ای اف" جهان به شمار می رود.

استاندارهای پارکت لمینیت

استانداردAC1:: لمینیت های با این استانداربرای مصارف خانگی با تردد پایین طراحی شده اندو مناسب اتاق خواب هستند.اثر وزن مبلمان در این لمینت ها دیده خواهد شد.

استانداردAC2: این لمینیت ها نیز برای مصارف خانگی تولید میشوند اما برای مکان های با تردد کم مانند پذیرایی مناسب هستند.اثر وزن مبلمان در این لمینت ها دیده خواهد شد.

استانداردAC3: این لمینیت ها مناسب مکان های با تردد بالا هستند و می توان از آنها در ورودی ها،راهروها و مکان های تجاری کم تردداستفاده کرد.اثر وزن مبلمان در این لمینت هانباید بماند.

استانداردAC4:این لمینیت ها مناسب مغازه ها و اماکن تجاری پر تردد هستند و از دوام بالایی برخوردارند و اثرات وزن مبلمان در آنها دیده نخواهد شد.این لمینیت ها برای اداره ها و فروشگاه های کوچک مناسب هستند.

استانداردAC5:این لمینت ها دارای بالاترین درجه دوام هستند و برای اماکن تجاری پرتردد مانند فروشگاه های زنجیره ای مناسب هستند.اثرات وزن مبلمان در آنها دیده نخواهد شد.

موضوعات مرتبط:

-توصیف پارکت لمینیت

- انواع لمینیت

- مورد مصرف لمینیت

- استاندار لمینیت

  • کفپوش
  • کفپوش
مقالات مرتبط
logo