پارس دکور

اختراع کاغذ دیواری

|

شروع صنعت کاغذ دیواری

نویسنده : مهندس سید امیر میری لواسانی

اختراع کاغذ دیواری

چین شروع بوجود آمدن کاغذ دیواری است. دو دلیل برای این مهم وجود دارد که چینی ها مبتکر کاغذ دیواری بوده اند، در مقاله پارس دکور با تاریخچه کاغذ دیواری همراه باشید

چینی ها از دویست سال قبل از میلاد کاغذ برنج را بر دیوارهای خود نصب میکردند. نقل شده است که یک زندانی چینی راز کاغذ را برای عرب ها فاش نمود و عرب ها این دانش را به اروپا منتقل نمودند. بعد از آن بسیاری از اروپائیان ثروتمند به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده را در ابعاد بزرگ جهت نصب بر روی دیوار میدادند اما کاغذ دیواری واقعی بعد از پیدایش صنعت چاپ و پیشرفت این صنعت متولد شد.در حال حاضر با پیدایش چاپ سه بعدی کاغذدیواری های سه بعدی ، کفپوش های سه بعدی ، نیز تولید میشود.

در زمان رنسانس، کاغذدیواری که با استفاده از چاپ کلیشه چوبی تولید میشد،در میان ثروتمندان اروپایی رواج پیدا نمود.در زمان قرون وسطی،طبقه اول جامعه عادت به نصب فرش های تزئینی بر روی دیوار خانه های خود داشتند.

این فرش های تزئینی اتاق را رنگین تر و در برابر گرما و سرما عایق مینمود.این فرش ها عایقی میان دیوارهای سنگی و فضای داخلی منزل ایجاد مینمود.این فرش ها بسیار گران قیمت بودند به این جهت تنها افراد فوق العاده ثروتمند توان تهیه آن را داشتند.طبقات نیمه مرفه که به دلیل قیمت زیاد و یا توقف تجارت بین الملی توان خرید این فرش ها را نداشتندو برای رنگین نمودن فضاهای خود به کاغذ دیواری روی آوردند.

کاغذدیواری های ابتدایی طرح هایی شبیه به تصویر فرش ها داشتند و اغلب ورقه های بزرگ کاغذی همانند فرش ها بر روی دیوار نصب میشد و بجای فرش های گران قیمت استفاده می شد . گاهی نیز کاغذ های دیواری با طرح های فرش مانند کاملا بر روی دیوار نصب مینمودند.معمولا تصاویر چاپی به جای اینکه قاب بشوند و بر روی دیوار نصب شوند بر دیوار نصب میشدند و تصویر های بزرگ تر کاغذدیواری در چند تکه کنار هم بر روی دیوار نصب میشدند.آلبرشت در زمینه چاپ تصاویر بزرگ و تولید کاغذدیواری فعالیت میکردند.بزرگترین کاغذدیواری تصویری یا پوستری همان طاق نصرت بود که به سفارش مکسیمیلیان اول امپراطور روم مقدس در سال 1515 چاپ و تکمیل گشت. این کاغذدیواری با ابعاد 3.57 در 2.95 متر را داشت و از یکصدونودودو کاغذ تشکیل شده بود و در چاپ دوره اول آن هفتصد عدد از آن تولید شد تا پس از رنگ آمیزی دستی ،در کاخ ها و اماکن پذیرایی و غیره نصب شود.تعداد کمی از الگوهای تکراری کاغذدیواری های اولیه بجای مانده است و تعداد زیادی از کلیشه های اصلی آن زمان هنوز موجود است. انگلیس از کشورهای پیشرو در صنعت کاغذدیواری است . در سال 1509 قدیمی ترین نمونه از کاغذدیواری در انگلستان چاپ شده است.

استفاده از کاغذدیواری بعد از دوران تکفیر هنری هشتم از سوی کلیسای کاتولیک رواج یافت،چون این امر موجب عدم ورود فرش های دیواری به خاک انگلستان میشد و از آنجایی که انگلیسی ها در تولید فرش های دیواری مهارتی نداشتند،ثروتمندان به کاغذدیواری علاقه مند شدند. در دوران حکومت الیور کرامول به دستور ایشان تولید کاغذدیواری از سوی این دولت مذهبی عملی عبث به شمار آمد و تولید آن متوقف گشت ولی زمان چارلز دوم دوباره ثروتمندان و بزرگان به کاغذدیواری روی آوردند.حکومت کرامول ،فرهنگی کسالت آور بر مردم تحمیل کرد و از این جهت پس از مرگش مردم به خرید وسایل رفاهی و تزئینی روی آوردند.

در اواسط قرن 18 بریتانیا به اولین صادرکننده و تولیدکننده کاغذدیواری تبدیل شده بود و در اوایل قرن نوزده با رشد صنعت چاپ با نیروی نجار، تولیدکنندگان کاغذدیواری در انگلیس موفق به تولید گسترده شدند که این موضوع به ارزان تمام شدن کاغذدیواری و در نتیجه قابلیت خرید برای طبقه پایین تر جامعه انجامید.در آن زمان حتی کارگران جهت انرژی بخشیدن به اطاقهای کوچک توانستند از کاغذدیواری استفاده نمایند و با شروع قرن بیستم کاغذدیواری یکی از اجناس پرمصرف غرب شد.

ورود کاغذدیواری به ایران به زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد.ایشان علاقه ای زیادی به معماری و هنر مغرب زمین داشت و در زمان نوسازی و باز سازی کاخ گلستان از کاغذ دیواری های وارداتی و کاغذدیواری های خارجی استفاده نمود و جزء نخستین افرادی شد که در باب ورود کاغذدیواری به ایران قدم گذاشت.

شرکت پارس دکور مفتخر است یکی از معتبرترین سایت های کاغذدیواری را در اختیار دارد و در زمینه واردات و توزیع کاغذ دیواری،پارکت،لمینت پارکت به شما هموطنان گرامی خدمت میکند.با کاغذدیواری پارس دکور به منزلتان رنگ ببخشید.آخرین مدلهای کاغذدیواری را از شرکت پارس دکور بخواهید.

  • اختراع کاغذ دیواری
محصولات مرتبط
مقالات مرتبط
logo